Založ si blog

Summit EÚ mal v pondelok veľkú odvahu. . .

Budem musieť byť celkom adresnejší, reč je o summite v Bruseli, dátumom bol ešte 25. jún, ale program toho rokovania mal naozaj obsah s nevšedným významom pre celý svet, lebo sa rozhodovalo o anexii Krymu Ruskou federáciou a o tom, akú to malo odozvu v právnom systéme prednostne nášho kontinentu a v čom sa to už od roku 2014 považuje za voľačo celkom zásadné, lebo štáty EÚ už vtedy rozhodli, že také neuveriteľné porušenie práv samostatnej Ukrajiny si musí nájsť zaslúžilú odvetu – okrem právneho odsúdenia v podobe medzinárodnej kritiky bol prijatý celkom jednohlasne aj zoznam protiruských sankcií!

Boli špecifikované v rezorte bankovníctva, slobodného obchodovania a finančnej aktivity vôbec, aj energetiky a celkom adresne je to teraz rozšírené už aj na zmrazovanie majetku osôb verejne činných, ale aj v objemoch obchodovania dôležitých a zásadne sa obmedzuje možnosť nakupovania v týchto lokalitách a veru aj akýkoľvek dovoz produkcie zo zahraničia. Viac ako samozrejmý potom je aj zákaz investovania zahraničného kapitálu v celom rozsahu ponuky a nákup nehnuteľností v celom teritóriu Krymu a mesta Sevastopolu, čo je norma platná pre všetky fyzické a právnicke osoby z Únie a tabu má veru aj turistický ruch vo všetkých svojich podobách, špeciálny je zákaz vstupu lodí do prístavov s výnimkou núdze a celkom adresne je určený širočizný sortiment tovaru, čo sa v žiadnom prípade nesmie stať vývozným sortimentom – je to energetika, doprava, telekomunikačná technológia a jednoducho všetko, čo je potrebné na ťažbu ropy, zemného plynu a nerastov všeobecne a nech je jasné, že sankcie sa každý rok v svojej účinnosti predlžujú, lebo Ruská federácia na súčasnom status quo nič nezmenila, ba naopak, eskalácia jej pomoci ruským separatistom na východe Ukrajiny má charakter celkom otvorených vojenských zásahov. Samozrejme  rád všetkým pripomeniem, že tá letecká katastrofa lietadla civilnej leteckej spoločnosti, spôsobená zásahom vojenskej rakety už v medzinárodnom vyšetrovaní dokázala vinu armády s moskovským velením a aj preto je trvanie sankcií predĺžené až do 23. júna 2019.

Presne v tejto chvíli musím trošku odbočiť, lepšie povedané, ten tok informácií tak akosi na rozdiel od iných pribrzdiť a pripomenúť nám na Slovensku jeden fakt. To, čo som tu reprodukoval je svojim spôsobom neoficiálny záznam priebehu toho bruseleského summitu, čo sa dal pri trošku trpezlivosti nájsť aj v ponuke našich informačných zdrojov, ináč sa o tom oficiálne dozvieme až z Vestníka VÚ a ten formálny odklad takejto vedomosti  je spôsobený predovšetkým tým, že verdikt o tejto realite naša delegácia v Bruseli podpísala a sme s jeho obsahom celkom jednoznačne stotožnenou krajinou spoločenstva štátov EÚ, ale…

No veď to, ono ale je tou brzdou, prečo sa tejto problematike spojenej s verejnou informovanosťou o voľačom tak nepríjemnom v politike Moskvy u nás hovorí iba výhradne vtedy, ak sa mlčať nedá, lebo ak to neviete, tak aktivity našich mnohých verejných činiteľov sú v tomto ohľade celkom špecifické. Náš donedávna trojnásobný premiér Fico a veru teraz prednostne predseda parlamentu SR, teda Slovenskej národnej rady Andrej Danko patria k tým, čo ktohovie prečo a z akých dôvodov sú k tejto krajine, pre nás až dramaticky negatívne významnej vari až v neuveriteľnej miere sympatizujúcimi persónami, jestvuje o tom naozaj veľa dôkazov a ak verejná sféra neozaj nemusí, nič s obsahom viny a hriechu spojenom s Moskvou neponúka… Zvláštne, pravda, ale to iba preto, že ich „nostalgii zrejme nerozumieme, nesnažíme sa ich pochopiť“ a práve preto som v sebe našiel odvahu o tom tak trošku meditovať, lebo nič sa nedá robiť, je v tom paradox celkom neodškriepiteľný!  Nech je teda všetkým nad slnko jasnejšie, popustite uzdu svojej fantázie a dajte vedieť, čo je v tom, či čo je za tým, že odvaha Ruskú federáciu odsúdiť je podložená podpisom ústavných činiteľov pod sankciami  EÚ spoľahlivo a kontinuálne, ale v praktickom pokračovaní už najradšej iba mlčky, celkom bez špecifikácie či vysvetľovania…

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.