Založ si blog

Ilúzie nestrácam vekom, ale danosťami reality

Pane Bože, povzdychol som si práve v týchto časoch nad tým, ako sa v celkom neuveriteľnom rozsahu začal psuť systém zdravotnej starostlivosti o občanov tejto krajiny, čo sa celkom poctivo snažila udržiavať ilúze o tom, ako sme v tomto ohľade porovnateľný so svojimi susedmi, aspoň v rozmere tej našej dobre zmapovanej EÚ, lebo ak úprimne priznám, že väčšinovo sme boli naučení  zdravotníctvo vnímať ako voľačo, v kvalite naozaj dlhodobo stúpajúce dohora, už viac ako nepríjemne často registrujeme opak – dobré sa minulo, problémy sú až dramaticky širokospektrálne – priestorové, personálne, organizačné, súvisiace s dostatkom technického vybavenia, nedostatkom financií od liekov až po platy a prevádzkové náklady a to, s čím nás teraz zdravotníctvo ako služba spoločnosti nepríjemne prekvapilo, mám naozaj problém vôbec čo len pomenovať!

Tá prvá júlová nedeľa čo je za nami sa stala mementom voľačoho, čo sa vôbec nerozpakujem pomenovať úpadok zdravotníctva, lebo o tom vás všetkých naozaj spoľahlivo presvedčím porovnávaním toho, čo bolo až doteraz realitou a naozaj ňou už nie je a najstrašnejšie na veci je potom fakt, že všetci zainteresovaní a za to zodpovední o tom rozprávajú ako keby mimochodom – na spôsob celkom nezávažných nedostatkov, čo nie sú vôbec nič  spájajúce otázky života a smrti ľudí a keď vidím v priamom prenose, ako o tom s nadhľadom, pokojne a azda vari až optimisticky národ informuje ministerka rezortu Kalavská, začínam byť nešťastný a už veru aj zúrivý! Ľudia sa v žiadnej spoločnosti nesmú dostať do polohy odsúdených na nevyhnutnosť, ešte aj za socializmu sme práve princíp správy vecí verejných posúvali na vrchol rebríčka povinností a tu, z ničoho nič, v proklamovanej demokratickej správe štátu to vôbec neplatí!

Musíte mi odpustiť, že si vôbec nebudem všímať nič z toho, všedne národ v zdravotníctve strašiace, aj keď už len ten fakt, že v rezorte starostlivosti o zdravie a životy ľudí sa z ničoho nič objavilo voľačo až také nepochopiteľné ako je napríklad štrajk zdravotného pesrsonálu, ba adresne lekárov, lenže Lekárska služba prvej pomoci, LSPP, alebo Pohotovosť, či po novom Ambulancia pohotovostnej služby, APS prestala byť nepretržitou službou pre pacienta, svoju ponuku vo všedný deň prevádzkuje od 16.do 22.hodiny, cez víkendy a sviatky od 7.00 do 22.00 a potom už jej povinnosti preberajú urgentné príjmy v nemocniciach. Nech je všetkým zvedavcom jasné, že je to jednoducho menej dokonalá a už vôbec nie „pohotovostná služba“, lebo  v porovnaní s tým, čo bola doteraz, je jednoducho menej početná a teda oveľa menej „pohotová“ a aj keď ministerka Kaľavská bez hanby klame, že nebojte sa, dostupnosť lekárskej starostlivosti bude zachovaná, tak sa zasa ja nahlas pýtam, ako je to vôbec možné??!

Od tejto nedele bude fungovať 75 APS pre dospelých a 61 takých ambulancií pre deti a teraz pozor – cielene a vedome nebudú fungovať v 15 okresných mestách, pre dospelých v Detve. Gelnici, Krupine, Poltári, Stropkove, Trenčianskych Tepliciach a Žarnovici, pre deti a dorast v Bánovciach nad Bebravou, Dubnici nad Váhom, Malackách, Revúcej a Veľkom Krtíši, ba v Zlatých Moravciach a v Lučenci ani pre veľkých a ani pre malých a nedospelých a tak sa pýtam, v čom môže mať ministerka teda pravdu?! Azda iba v tom celkom nezodpovednom sľube, že zoznam bude ministerstvo priebežne aktualizovať, aby sa vedelo, čo je potrebné rozšíriť ešte aj o informáciu, že aj pohotovostné lekárne budú otvorené iba do 22.30 hod., ale iba tam, kde ordinuje lekár prvej pomoci a aké prezieravé a veľkorysé, ich zoznamy si  už môžete nájsť na webe!

A ešte raz poprosím o vašu pozornosť, vygumujte si z vašej pamäti vedomosť, že u nás je lekárska starostlivosť bezplatná, to už na APS a Urgentnom príjme vôbec neplatí, na pohotovosti zaplatíte síce iba 2 eurá, ale v tej nemocničnej „všimnosti veru až 10 eur“ a radšej ani nepremýšľajte o škodoradosti osudu, lebo napríklad ja, ako vari väčšina seniorov, nenosím pri sebe žiadnu hotovosť, na všetko si vystačím s bankovou kartou a potom sa naozaj môže stať, že zostanem v hanbe, alebo voľakoho dlžníkom… Ba vari aj horšie, nemáš na zaplatenie, zabudni na pomoc, lebo veď hľa, normy sú normy…

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.