Založ si blog

Čo všetko poslanec parlamentu smie, môže a za čo už pyká. . .

Nuž odpoveď na takto sformulovanú otázku naozaj nie je jednoduchá, ponuky z verejných médií a veru ani osobné iniciatívy mi tento problém nevyriešili bez pochybností, lebo kým právna poučka, že žiaden poslanec nemôže byť za svoje výroky prednesené v parlamente trestne stíhaný, lebo to v tejto podobe do zákona sformulovala Ústava, reakcia právnikov, či v civilnom konaní predsa len môže byť  za takýto výrok žalovaný a tresne stíhaný je diametrálne odlišná!

Už je takýchto hádaniek v ponuke naozaj viac, sú celkom špecifické nielen odborne, v zmysle platnosti zákonov, ale veru aj obsahovo, lebo dobre sa držte, v oblasti posudzovania napríklad ujmy na cti a pri strate života sú neporovnateľné a presne sa vie, že ak sudkyňa disciplinárneho senátu Pružinec Erenová, vysúdila za urážku od poslanca za SaS Alojza Baránika finančnú náhradu 200 000 eur, smrť muža zo Stupavy, ktorého na smrť dohrýzli psy známeho majiteľa boli ocenené až smiešne neporovnateľnou náhradou ujmy za stratu života iba 80 000 eur a dobre sa držte, tento rozdiel nedokázali stráviť a akceptovať nielen advokáti obvineného, ale naozaj nie ani expremiér Fico a tak som sa presne na tomto portáli a verejne opýtal aj ja.

Budem pochopiteľne ešte adresnejší, okrem poslanca Baránika si za výrok na adresu inej sudkyne pokutovú paletu vo výške 200 000 eur vyslúžil veru aj predseda parlamentnej strany Sme rodina Boris Kollár a budem naozaj pozorne sledovať, ako to budú riešiť prednostne odvolacie súdy, ústavný či najvyšší súd a veru aj Európsky súd pre ľudské práva, lebo ak sa názorová jednota nedosiahne v našom právnom systéme, celkom iste sa všetko posunie až do týchto sfér a to už bude naozaj k našej hanbe! Aby sme si rozumeli, je naozaj dosť významných a verejne uznávaných právnych expertov čo si svoj názor, že výrok poslanca prednesený v parlamente je plne chránený imunitou a môže sa stať výhradne obsahom jednania disciplinárnych právomocí parlamentu, ako to tvrdí poslanec strany Smer a právnik Miroslav Číž, no ústavný právnik Eduard Barány je presvedčený, že naopak, výroky  z parlamentu súkromnoprávnu iminitu v žalobách v civilnom konaní strácajú a pochopte, ak je v právnej kauze pravda možná iba jedna, bude o našich spoločných právach musieť rozhodovať vyššia inštancia! To viete, s nadhľadom sa škerím, že našťastie nie až tá Božia vôľa, že stačí iba tá EURÓPSKA, ale na druhej strane už teraz spoľahlivo viem, že sme v tomto ohľade absolútne nespoľahlivými amatérmi, čo sa smie, čo sa dá a čo už vôbec nie ak je reč o parlamentných istotách v právnej rovine.

Naša oficiálna parlamentná delegácia vedená jeho predsedom Dankom, ináč aj predsedom koaličnej strany SNS bola až do stredy, keď tento článok vzniká, na návšteve Izraela  a zo všetkých dostupných materiálov, ktoré sa mi z jej priebehu podarilo získať som sa dozvedel aj voľačo absolútne zvláštne, ba až neuveriteľné, lebo dobre čítajte a hodnoťte, aké mala tá naša návšteva úžasné právomoci! Andrej Danko celkom oficiálne rokoval s prezidentom Izraela Rivlinom, aj s premiérom Netanjahuom a pochopiteľne aj s kolegom z Knesetu Edelsteinom  a naša delegácia sa rozhodla celkom prekvapujúco,  práve po ich priebehu, otvoriť v Jeruzaleme Kultúrne a spoločenské stredisko a prezradím vám, že tomu rozhodnutiu vraj predchádzala  konzultácia cez voľajaký technický komunikačný kanál s premiérom Pellegrínim a nedá mi neskonštatovať, že čo ako to vyzerá byť informácia dôležitá a správna, omyl je jej správne pomenovanie! Voľačo na tento spôsob rozhodovania má u nás výhradne parlament, som si istý, že to jeho predseda Danko vie celkom spoľahlivo a takáto zbytočná klebeta nás všetkých mala presvedčiť, že sťahovanie správy veci verejných v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema je už vec hotová a definitívna, aj keď to samozrejme nie je nič oficiálne… To samozrejme nie je žiadna tajnosť, celý svet pozná všetko s tým v diplomatickom svete spojené a už teraz som úprimne zvedavý, v akej podobe to Andrej Danko do parlamentu dostane.

Viete, ten úvod predznačený absolútnou prioritou právnych noriem som k takto vyslovenému problému vybral celkom účelovo a vedome, v tejto sfére jednoducho nejestvuje vôbec nič, čo by sa dalo voľajako obísť, ani len naozaj vynaliezavému a odvážnemu predsedovi SNS a ak sa nenahneváte, tak naozaj nie ani „skvostne vynaliezavá strategická príprava takejto udalosti“! Nech už teda nie je tajomstvom pre nikoho na svete, že v Knesete bol v rovnakom čase aj Dankov kolega z českej poslaneckej snemovne, s rovnakým scenárom dohody, čo presvedčivo dokumentuje vzácne dôverné vzťahy Bratislavy a aj Prahy  s Izraelom. Vždy sme si navzájom fandili aj držali palce, takáto ústretovosť je teda voľačo celkom očakávané a dajme sa prekvapiť, akou realitou sa akurát tieto dva dôležité právne hlavolamy pre SR reálne stanú…

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.