Založ si blog

Ceny potravín na Slovensku sú pohroma aj závisť – musia sa sledovať!

Nikdy v živote nezabudnem na chvíle nášho vstupu do eurozóny, vtedy som bol samozrejme ešte aktívne zamestnaným občanom, čo bol privyknutý všetko čo potreboval obstarávať si v možnostiach slovenských a predtým československých korún, ktoré boli jeho zákonným príjmom naozaj v celom doterajšom bytí a hoci som tak akosi z povinnosti, pre občasné nákupy zahraničných mien, teda presnejšie amerického dolára, udržiaval aktívnu vedomosť možnosti získať ich v čo najvýhodnejšom kurze, aby sa mi nákup veci či produktu čo som potreboval takpovediac rentoval, žiaden extra scenár to nikdy nevyžadovalo!

To až príchod eura všetko zmenil, jeho cena presahujúca 31 Sk bola až dych vyrážajúca a nič sa nedá robiť, svoje najčastejšie a najnevyhnutejšie nákupy, vlastne každodenné, si dodnes veru z akejsi nostalgie  neustále prepočítavam do tej zázračne lacnej minulosti, lebo šetrenie  a zdravý rozum pri nákupoch je nášmu etniku prirodzená vlastnosť! Nuž teda vedzte, že za dva čerstvé rožky v svojom obchode Fresh, s ktorým som naozaj na výsosť spokojný pre široký sortiment, aj jeho cenovo výhodný dovoz, zaplatím 30 centov, kupujem celozrnné alebo sójové a liter mlieka odtučneného, podľa toho, ktoré v ponuke je najlacnejšie od cca 45 až do 80 centov a pre istotu vedzte, že to lacné je z Kunína v ČR, z času na čas sa mu vyrovná aj ponuka Fresh, lebo ležiak je stratová akvizícia a vždy si to vlastne celkom nechtiac premietnem do korunovej praxe! Tie dva rožteky nie sú žiaden zázrak, ale aj tak ich spapkám ako skoro 10 korunovú investíciu a mlieko, dajme tomu za 55 centov, čo je voľačo ako priemerná nákupná cena v tej našej predajni, lebo ho predávajú najmenej tri a najčastejšie až štyri druhy, takmer násobok a vždy znova a znova to dostanem do vedomia ako zvesť, že mlieko – celý liter a dva rožky k tomu to bola vtedy, keď sme boli chudobní investícia ani nie tri koruny…  

Priznávam, to je voľačo ako úchylka, ale v porovnávaní s okolitým svetom sa tieto počty aj tak vyznávajú ako progres myslenia, lebo u našich susedov, v onej špecifickej podobe gazdovania bez eura,  teda vo forintoch, zlotých a českých korunkách to veru vychádza v prospech tej mojej počtovej úchylky! V Českej republike a Maďarsku sú ceny bežných potravín lacnejšie síce iba o 9%, ale v Poľsku veru až o 30% a vôbec sa svojim spoluobčanom, čo to majú v dosahu a v ponuke cez racionálny cestovný rozpočet nedivím, že nakupujú presne tam a ešte by som vám vedel vymenovať aj 9 iných európskych domicilov, kde je to v rovnakej réžii!

Pre istotu si však celkom mimochodom všímam veru aj to kde je v Európe oveľa drahšie než u nás a kde ľudia aj tak nefrfľú a ani neprotestujú, lebo ich príjmy sú voči tým naším až zázračné a aby ste im mohli závidieť, tak v ponuke presne toho nepekného v našej letore aspoň zopár z tých naj a naj! Vo Švajčiarsku by vás veru oči pri pohľade do výkladov boleli presne tak ako aj mňa, kým som si samozrejme neuvedomil, že prečo ten paradox a nepomer, tam je ten efekt zdražovania daný hodnotou 96% a potom už to klesá s životnou úrovňou obyvateľstva danou príjmovou realitou takto – Nórsko 85%, Dánsko 68%, Island 66%, Švédsko 43% a Rakúsko 40%, čo som si nechal ako hranicu, čo musím zvládať vlastnými zmyslami celkom často, lebo vo Viedni už moja najstaršia ratolesť žije viac ako dvadsať rokov a hoci to naozaj už nie sú ani o polovičku vyššie ceny, u nás by sme to jednoducho nemali šancu stráviť ako voľačo rovnajúce sa prežitiu! To naopak, poznám osobne naozaj veľa krajanov, čo do Poľska chodia naozaj pravidelne a prisahajú, že to má na ich výdavky až zázračne pozitívne účinky a verte či neverte, podľa dlhodobej skúsenosti budú mať asi pravdu!

A v konečnom dôsledku takejto meditácie sa zamýšľam nad tým,  komu sme podobní a prečo nás tak, ako tých úbožiakov v Afrike neomína túžba emigrovať tam, kde sa žije aspoň v takejto podobe, lebo napríklad Slovinsko je drahšie v potravinovom sortimente o 12%, Chorvátsko o 6%, ale veru aj Spojené kráľovstvo iba o 11%, Portugalsko o 9%  a  Španielsko už iba o 8%, čo aj oči znesú, takže ich príjmy nebudú od tých našich až k závisti a možno práve preto patríme k tým národom, čo práve ich zúfalstvo a bezvýchodiskovosť nedokážu zvládať s dostatočným porozumením a solidaritou! Viete ako sa to hovorí, sýty hladnému neverí – tam voľakde sme aj my doma, no hojnosť a bezstarostný dostatok všetkého už nie je našou vlastnosťou, či ekonomickým atribútom a práve v tom treba hľadať to, čo charakterizuje náš  odpor  k emigrantom a som si istý, že máme nádej sa v tej skromnosti predsa len polepšiť, lebo od vekov sme boli národom čestným, spravodlivým a aj bohabojným, čo je dobrá perspektíva na ceste k tejto méte… 

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.