Založ si blog

Koniec dobrý – všetko dobré, ľudstvo oslavuje!

Ten dramatický príbeh dvanástich thajských futbalistov školského veku, od veku 11 až po jedného 17 ročného,  spolu s ich trénerom, 25 ročným, ktorých túžba spoznávať priestory čiastočne zaplavenej jaskyne zlákala k prieskumu, vraj iba s kopačkami na nohách a s baterkami v rukách a scenár osudu im z tejto akcie vyrobil príbeh naozaj neuveriteľnej podoby,  na ktorý veru do konca svojho života jednoducho nezabudnú  a nielen oni, bez nadsádzky tvrdím, že celý svet! Od oznámenia tej dramatickej správy som veril, že budú mať šťastie, bolo to celkom ako voľačo až neuveriteľné, lebo prívalový dážď spôsobovaný začiatkom monzúnového počasia im cestu k východu z podzemného bludiska zalieval tak, že museli celkom zákonite unikať do hlbín jaskyne, čo našťastie stúpala v nadmorskej výške a len si to predstavte, jej znalci a správcovia od samého začiatku predpovedali, že deti sa zachránili! Zmysel ochrany vlastného života je voľačo prirodzené, prítomnosť dospelého a trénerstvom detí školeného občana to podporovala a keď sa po nekonečne dlhom čakaní a pátraní svet dočkal správy, že všetci v podzemí uväznení sú v nezatopenom priestore odrezaní od cesty k záchrane našťastie v poriadku, všetko začalo byť príbehom s vysnívaným šťastným koncom! Začiatok dobrodružstva mal dátum 23. jún 2018, až 2.júla sme sa všetci dozvedeli, že deti aj so svojim trénerom žijú a nič sa nedá robiť, bolo to v mnohom predovšetkým  neuveriteľný horor…

Záchrancovia, špecialisti speleológovia, vojaci, hasiči – vlastne od samého začiatku pátrania v medzinárodnom zložení, sa v prvom rade k uväzneným nešťastníkom dostali, priniesli samozrejme nielen nádej danú slovom, ale veru aj voľačo pod zub a na pitie, lebo už naozaj dlho to bolo v ich živote v podobe boja o prežitie a potom už sa všetko začalo pripravovať ako záchranná akcia so scenárom najväčších svetových odborníkov v tejto podobe presunu ľudí do bezpečia – cez zatopené bludisko chodieb, s neuveriteľným bahenným dnom tam, kde chodba nebola zaliata až po strop, s nedostatkom kyslíka, s chladom a vlhkom, čo každý ľudský organizmus a ten detský zvlášť vyčerpávajú aj ohrozujú a predovšetkým denným prísunom dostatku potravín, nápojov aj liekov a čo je najúžasnejšie som sa dozvedal až v priebehu záverečnej záchrannej  akcie – pri deťoch od chvíle ich objavenia zostal lekár a traja thajskí vojenskí špecialisti, čo bolo celkom iste príčinou a dôvodom, že sa to všetko k záchrane potrebné podarilo!

Presne v tejto chvíli však musím priznať, že tieňom hlbokého smútku je smrť záchranára, čo zahynul v dôsledku nedostatku kyslíka na dýchanie v jeho potápačskej výbave, ale možno práve táto tragédia bola dôsledkom dokonalosti tej trojdňovej záchrannej akcie, keď vždy devätnásti záchranári v priebehu viacerých hodín dostávali bezpečne von 4 chlapcov jednotlivo, v priebehu dňa od pondelka do stredy a keď som sa sa dnes, v utorok 10.júla,  o 14. hodine nášho času dozvedel, že všetko sa podarilo, spása prišla naozaj včas a v dokonalosti, už všetky deti sú v nemocnici v bezpečí a v dokonalej opatere bolo mi jasné, že dať to všetkým na našom portáli najavo je povinnosť!

Už som videl fotografie zachránených, z nich som sa dozvedel, že jedno z tých nedospelákov už má teda 17 rokov, správa zdravotníkov je optimistická, deti boli podchladené, mali veru aj ťažkosti so záťažou svojich srdiečok, neviem, či sa ich pobyt v tej tme, až kým prišla záchrana voľajako negatívne neprejavil na ich zraku, ale čo sa vie spoľahlivo, hlad ich teda trápil celkom radikálne. Ba lekárska správa bola jednoznačná, najviac nedostatkom jedla bol oslabený tréner, to máličko jedla čo bolo k dispozícii nekonzumoval, všetko delil spravodlivo medzi deti a ktohovie, čo všetko sa ešte dozvieme, lebo nič sa nedá robiť, ten čas do príchodu záchranárov to musela byť obrovská záťaž pre všetkých tých nešťastníkov…

Vraj až dvaja mali problém s črevnou infekciou, našťastie bez horúčok, ale už je v príprave scenár, keď sa budú môcť stretnúť so svojimi príbuznými a najdrahšími a nič sa nedá robiť, garantujem, že táto hororová aktualita nás bude ešte naozaj dlho udržiavať v zvedavosti, lebo uznajte, doteraz som príbeh s takýmto scenárom ešte nikdy nepočul, ani len ako vymyslený nie a teraz je to v priamej ponuke aj s originálnym svedectvom a osobnou výpoveďou! A aby to malo aj voľačo ako definitívu optimizmu, nuž všetko má bodku konca v absolútnej dokonalosti, už sú medzi nami aj lekár s tromi vojakmi, čo robili všetky tie zázraky s deťmi predovšetkým však psychické, lebo musíte predsa len vedieť aj to, že viaceré nevedia plávať a udržať ich vo forme, aby sa všetko cestou k slobode na žiaden spôsob nekomplikovalo, to bola naozaj ich zásluha! Viete, všetko naozaj vyzeralo tak, že prepravovať tie bytosti v tomto prostredí bude neuveriteľne nebezpečné, všetko chceli oddialiť až po skončenie obdobia monzúnov, keď sa bude dať ísť po suchu, ale uznajte, takto to bolo predsa len oveľa dôstojnejšie a k životu tých nešťastníkov menej boľavé!

Svoju ukojenú zvedavosť som čo najrýchlejšie rozpovedal celkom prirodzene všetkým svojim susedom, čo všetko prežívali rovnako ako ja, s obrovským napätím a s túžbou na šťastný koniec a babina môjho malého kamaráta Adamka – mimochodom prvú triedu skončil s prospechom výborným a s riaditeľským diplomom aj odmenou – nás okamžite zburcovala k ďakovnej modlitbičke, čo tento môj šťastný zážitok povýšilo na udalosť hodnú všeobecnej pozornosti – bolo to jednoducho voľačo úžasné, síce všedné a skromné, ale ľudsky čistučké ako jej slzičky, čo nám tú chvíľu povýšili na zázrak…

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.