Založ si blog

Putin sa pohoršoval a zúril, Gruzínsko si zasa raz urobilo po vôli. . .

Ten vojenský konflikt, čo takmer pred desiatimi rokmi dostal pomenovanie 5 dňová vojna medzi Ruskom a Gruzínskom, o kontrolu nad separatistickým územím Južné Osetsko má svoj čas v pohnutej histórii tejto bývalej súčasti bývalého ZSSR vymedzený dátumom 7.VIII. – 16.VIII. 2008, je bytostne spojený aj s entitou v Abcházsku, čo je tiež územie obsadené od tých  čias ruskými okupačnými jednotkami a v konečnej podobe je to takmer 20% celej rozlohy tohto samostatného štátu, čo sa po rozpade ZSSR právne aj územne síce osamostatnil, ale tá územná okupácia nie je vôbec jednoduchá. Obe obsadené územia sú v režime násilného rozdelenia občanov, napríklad v podobe ostnatých drôtov, rodiny sa nemôžu stýkať  a spolunažívanie je voľačo absolútne zložité aj nebezpečné a keď tam v roku 2017 bol na návšteve náš prezident Kiska, tú situáciu nám opísal celkom presne!

Ten vojnový stav v roku 2008 Gruzia s Ruskom prehrala, iniciatíva víťazov bola pohotová, Rusko okamžite uznalo nezávislosť separatistov v Južnom Osetsku a Abcházsku a následne tam umiestnilo svoju armádu a z pohľadu medzinárodného práva tieto časti svojho územia považuje Gruzínsko za okupované. Podľa jeho osobných zážitkov som dokonale spoznal, čo dokáže s životom ľudí v tejto oblasti urobiť agresivita jednej krajiny a dobre si pamätám, ako jednoznačne svetu vysvetlil, čo všetko je nebezpečím pre Poľsko a pobaltské krajiny, ak sa Rusko rozhodne presadzovať svoje záujmy a čo ako umiernene o tom hovoril – na rozdiel od nášho vtedajšieho premiéra Fica veru verejne obhajoval a obhajuje sankcie, čo EÚ  a svet po anexii Krymu na Rusko uvalil…

A pochopiteľne, má to veru aj očakávané pokračovanie v kontexte s tým, ako to všetko, čo je v ponuke, vnímajú tie sily v Európe, čo majú prívlastok demokratické, partnerské a presne teraz, pred tým výročím vojnového konfliktu, čo Gruzínsko okradol o územie aj občianske slobody sa v stredu začalo cvičenie vojsk NATO, bude trvať do 15. augusta, zúčastňuje sa na ňom asi 3000 vojakov spolu s výzbrojou z armád USA, Francúzska, Nemecka, Británie a Turecka – samozrejme aj z domácej krajiny aj napriek faktu, že tá nie je členom paktu, ale minister obrany Gruzínska Levan Izovia  to cvičenie pomenoval názvom Ušľachtilý partner 2018 a je to jednoznačný dôkaz, že členské krajiny NATO jeho domovinu podporujú…

A všetko je aj tak už v celkom mimoriadnej réžii, gruzínska armáda sa pod kuratelou vojsk NATO už zúčastnila misie v Afganistane, potvrdila, že si prísľub pozvánky nesmierne váži a na zasadnutí summitu NATO v Bruseli, iba nedávno, 11. až 12. VII. lídri aliancie vyjadrili Ukrajine a Gruzínsku jednoznačnú podporu integrácie a poviem to takto, lakonicky a bez potreby vyvolať senzáciu, toto spoločné cvičenie s vojskami NATO je pre túto krajinu prvý a rozhodujúci krok k spoločnej budúcnosti.

Prieskum verejnej mienky je občianske kritérium výberu svojho favorita. . .

19.10.2018

No nič sa nedá robiť, v období medzi voľbami, čo u nás charakterizujeme časom medzi tými komunálnymi, prezidentskými a páčia sa mi termíny aj župnými či parlamentnými, alebo aj do EÚ viac »

Svet patrí šikovným a tí naozaj môžu byť aj neveľkí. . .

18.10.2018

Tá správa z ponuky štátu Kanada – celkom oficiálna, rozširovaná pomocou renomovanej agentúry AP, hneď v prvých minútach stredy 17.októbra do môjho počítača prišla jednoducho a pokorne, viac »

Máme svetovú prioritu štátnikov čo nie sú informovaní a potom sú nevinní. . .

17.10.2018

To viete, tento titulok je v kontexte s tým hanebným konštatovaním, že to celkom iste nebude pravda, lebo väčšinovo prevláda tvrdenie, že to bude voľačo také ako srandy, srandičky, teda rečou viac »

väzenie, väzni, mreže

Súd poslal do väzenia 16 sexuálnych násilníkov v kauze Huddersfield

19.10.2018 23:11

V rokoch 2004 až 2011 sexuálne zneužili 15 mladých dievčat ktoré omamovali alkoholom a drogami.

saudská arábia, novinár

Vypočúvali zamestnancov saudskoarabského konzulátu v Istanbule

19.10.2018 22:16

Podľa tureckých správ Chášukdžího na konzuláte zabili a rozštvrtili členovia vražedného komanda napojeného na korunného princa.

ebola, vojak, Libéria, Afrika

Rusko vyšle do Stredoafrickej republiky ďalšie vojenské posily

19.10.2018 21:40

Cieľom je podporiť boj tamojšej vlády proti skupinám milícií.

Hongkong Macao most najdlhší čína

Mostný megaprojekt spájajúci Hongkong a Macao čoskoro otvoria

19.10.2018 20:48

Komunikácia s dĺžkou 55 kilometrov zahŕňa aj kľukatý cestný most a podmorský tunel.