Založ si blog

Putin sa pohoršoval a zúril, Gruzínsko si zasa raz urobilo po vôli. . .

Ten vojenský konflikt, čo takmer pred desiatimi rokmi dostal pomenovanie 5 dňová vojna medzi Ruskom a Gruzínskom, o kontrolu nad separatistickým územím Južné Osetsko má svoj čas v pohnutej histórii tejto bývalej súčasti bývalého ZSSR vymedzený dátumom 7.VIII. – 16.VIII. 2008, je bytostne spojený aj s entitou v Abcházsku, čo je tiež územie obsadené od tých  čias ruskými okupačnými jednotkami a v konečnej podobe je to takmer 20% celej rozlohy tohto samostatného štátu, čo sa po rozpade ZSSR právne aj územne síce osamostatnil, ale tá územná okupácia nie je vôbec jednoduchá. Obe obsadené územia sú v režime násilného rozdelenia občanov, napríklad v podobe ostnatých drôtov, rodiny sa nemôžu stýkať  a spolunažívanie je voľačo absolútne zložité aj nebezpečné a keď tam v roku 2017 bol na návšteve náš prezident Kiska, tú situáciu nám opísal celkom presne!

Ten vojnový stav v roku 2008 Gruzia s Ruskom prehrala, iniciatíva víťazov bola pohotová, Rusko okamžite uznalo nezávislosť separatistov v Južnom Osetsku a Abcházsku a následne tam umiestnilo svoju armádu a z pohľadu medzinárodného práva tieto časti svojho územia považuje Gruzínsko za okupované. Podľa jeho osobných zážitkov som dokonale spoznal, čo dokáže s životom ľudí v tejto oblasti urobiť agresivita jednej krajiny a dobre si pamätám, ako jednoznačne svetu vysvetlil, čo všetko je nebezpečím pre Poľsko a pobaltské krajiny, ak sa Rusko rozhodne presadzovať svoje záujmy a čo ako umiernene o tom hovoril – na rozdiel od nášho vtedajšieho premiéra Fica veru verejne obhajoval a obhajuje sankcie, čo EÚ  a svet po anexii Krymu na Rusko uvalil…

A pochopiteľne, má to veru aj očakávané pokračovanie v kontexte s tým, ako to všetko, čo je v ponuke, vnímajú tie sily v Európe, čo majú prívlastok demokratické, partnerské a presne teraz, pred tým výročím vojnového konfliktu, čo Gruzínsko okradol o územie aj občianske slobody sa v stredu začalo cvičenie vojsk NATO, bude trvať do 15. augusta, zúčastňuje sa na ňom asi 3000 vojakov spolu s výzbrojou z armád USA, Francúzska, Nemecka, Británie a Turecka – samozrejme aj z domácej krajiny aj napriek faktu, že tá nie je členom paktu, ale minister obrany Gruzínska Levan Izovia  to cvičenie pomenoval názvom Ušľachtilý partner 2018 a je to jednoznačný dôkaz, že členské krajiny NATO jeho domovinu podporujú…

A všetko je aj tak už v celkom mimoriadnej réžii, gruzínska armáda sa pod kuratelou vojsk NATO už zúčastnila misie v Afganistane, potvrdila, že si prísľub pozvánky nesmierne váži a na zasadnutí summitu NATO v Bruseli, iba nedávno, 11. až 12. VII. lídri aliancie vyjadrili Ukrajine a Gruzínsku jednoznačnú podporu integrácie a poviem to takto, lakonicky a bez potreby vyvolať senzáciu, toto spoločné cvičenie s vojskami NATO je pre túto krajinu prvý a rozhodujúci krok k spoločnej budúcnosti.

Ponáhľať sa iba primerane je naozaj dobrá rada. . .

17.08.2018

V našej republike sme ešte stále iba takí voľajakí „politickí učni“, alebo ešte presnejšie – „nedouci“, ak mi budete chcieť rozumieť a tá poučka, čo som napísal do titulku tejto viac »

Koaličné manévre sú tak akosi nekompletné, Smer sa neangažuje. . .

16.08.2018

Budem celkom racionálnym, slovenská politická scéna je naozaj radikálne ovplyvnená udalosťou, čo naše oficiálne vládnuce orgány priviedla až k podozreniu, že v spolupráci s Vietnamom sa viac »

Celkom, ale naozaj celkom voľačo originálne a dám si radiť. . .

15.08.2018

Poctivo som sa usiloval vymyslieť titulok, čo by bol v každom ohľade preukazný a dostatočne presvedčivý, lebo v svojom živote musím už naozaj dlho riešiť problém s vlastným sluchom, čo viac »

Graf, ekonomika

Ratingové agentúry zhoršili hodnotenie Turecka

18.08.2018 00:00

Medzinárodná ratingové agentúry Standard & Poor's a Moody's v piatok znížili hodnotenie úverovej spoľahlivosti Turecka o jeden stupeň.

Paul Manafort

Sudca v procese s Manafortom nezverejní mená porotcov

17.08.2018 23:20

Sudca nezverejní mená porotcov, lebo sa bojí o ich pokoj a bezpečnosť.

Požiar haly v Dunajskej Strede

Pri českom Příbrame vypukol v areáli spoločnosti Ravak požiar

17.08.2018 22:33

Zamestnanci sa z areálu stihli včas evakuovať, nikto nebol zranený.

rumunsko, protest, demonštrácia, bukurešť

Rumunská premiérka obhajovala pred EÚ zásah voči demonštrantom

17.08.2018 21:48

Polícia voči demonštrantom použila vodné delá, slzotvorný plyn a obušky. Rumunský prezident označil postup polície za "brutálny".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,606
Celková čítanosť: 2788267x
Priemerná čítanosť článkov: 1736x

Autor blogu

Kategórie