Založ si blog

Putin sa pohoršoval a zúril, Gruzínsko si zasa raz urobilo po vôli. . .

Ten vojenský konflikt, čo takmer pred desiatimi rokmi dostal pomenovanie 5 dňová vojna medzi Ruskom a Gruzínskom, o kontrolu nad separatistickým územím Južné Osetsko má svoj čas v pohnutej histórii tejto bývalej súčasti bývalého ZSSR vymedzený dátumom 7.VIII. – 16.VIII. 2008, je bytostne spojený aj s entitou v Abcházsku, čo je tiež územie obsadené od tých  čias ruskými okupačnými jednotkami a v konečnej podobe je to takmer 20% celej rozlohy tohto samostatného štátu, čo sa po rozpade ZSSR právne aj územne síce osamostatnil, ale tá územná okupácia nie je vôbec jednoduchá. Obe obsadené územia sú v režime násilného rozdelenia občanov, napríklad v podobe ostnatých drôtov, rodiny sa nemôžu stýkať  a spolunažívanie je voľačo absolútne zložité aj nebezpečné a keď tam v roku 2017 bol na návšteve náš prezident Kiska, tú situáciu nám opísal celkom presne!

Ten vojnový stav v roku 2008 Gruzia s Ruskom prehrala, iniciatíva víťazov bola pohotová, Rusko okamžite uznalo nezávislosť separatistov v Južnom Osetsku a Abcházsku a následne tam umiestnilo svoju armádu a z pohľadu medzinárodného práva tieto časti svojho územia považuje Gruzínsko za okupované. Podľa jeho osobných zážitkov som dokonale spoznal, čo dokáže s životom ľudí v tejto oblasti urobiť agresivita jednej krajiny a dobre si pamätám, ako jednoznačne svetu vysvetlil, čo všetko je nebezpečím pre Poľsko a pobaltské krajiny, ak sa Rusko rozhodne presadzovať svoje záujmy a čo ako umiernene o tom hovoril – na rozdiel od nášho vtedajšieho premiéra Fica veru verejne obhajoval a obhajuje sankcie, čo EÚ  a svet po anexii Krymu na Rusko uvalil…

A pochopiteľne, má to veru aj očakávané pokračovanie v kontexte s tým, ako to všetko, čo je v ponuke, vnímajú tie sily v Európe, čo majú prívlastok demokratické, partnerské a presne teraz, pred tým výročím vojnového konfliktu, čo Gruzínsko okradol o územie aj občianske slobody sa v stredu začalo cvičenie vojsk NATO, bude trvať do 15. augusta, zúčastňuje sa na ňom asi 3000 vojakov spolu s výzbrojou z armád USA, Francúzska, Nemecka, Británie a Turecka – samozrejme aj z domácej krajiny aj napriek faktu, že tá nie je členom paktu, ale minister obrany Gruzínska Levan Izovia  to cvičenie pomenoval názvom Ušľachtilý partner 2018 a je to jednoznačný dôkaz, že členské krajiny NATO jeho domovinu podporujú…

A všetko je aj tak už v celkom mimoriadnej réžii, gruzínska armáda sa pod kuratelou vojsk NATO už zúčastnila misie v Afganistane, potvrdila, že si prísľub pozvánky nesmierne váži a na zasadnutí summitu NATO v Bruseli, iba nedávno, 11. až 12. VII. lídri aliancie vyjadrili Ukrajine a Gruzínsku jednoznačnú podporu integrácie a poviem to takto, lakonicky a bez potreby vyvolať senzáciu, toto spoločné cvičenie s vojskami NATO je pre túto krajinu prvý a rozhodujúci krok k spoločnej budúcnosti.

Prezident Kiska to rieši jednoducho, čo na srdci, to aj na jazyku. . .

19.12.2018

Viete celkom iste, väčšinovo v tomto národe, ako na nás zapôsobila prezidentova novinka v súvislosti s približujúcimi sa prezidentskými voľbami, v akých súvislostiach, spojených s jeho osobným viac »

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Soros

Osobnosťou roka je podľa Financial Times George Soros

19.12.2018 11:04

Prestížne noviny ho označili za vlajkonosiča liberálnej demokracie, ktorá je v obkľúčení populistov.

Michael Flynn

Sudca odložil odsudzujúci verdikt nad Trumpovým exporadcom Flynnom

19.12.2018 10:51

Bývalý bezpečnostný poradca Bieleho domu Michael Flynn sa vlani priznal, že vyšetrovateľom FBI klamal o svojich kontaktoch s Ruskom.

Okresný súd v Poprade.

V Poprade prebieha ďalší súd, kde figuruje Kiskov človek. Sledujeme online

19.12.2018 10:31

Okresný súd v Poprade sa dnes zaoberá ďalším prípadom, v ktorom figuruje človek blízky prezidentovi Andrejovi Kiskovi Michal Šuliga. V hre je ďalší realitný podvod.

kurily, kurilské ostrovy, japonsko, rusko, lod

Japonsko protestuje proti výstavbe ruských kasární na Kurilských ostrovoch

19.12.2018 10:27

Posilnenie ruskej vojenskej prítomnosti v severnej časti Kuríl bolo japonskom opakovane označené za neprijateľné.