Založ si blog

Minister zahraničných vecí SR Lajčák sa vracia k svojim povinnostiam. . .

Klasické zveličovanie novinárskych zlozvykov, lebo napriek svojim celoročným povinnostiam pri výkone funkcie predsedu 72. Zasadania VZ OSN sa Miroslav Lajčák nikdy a na nič nevyhováral, sedel naozaj na dvoch stoličkách – absolútne si nepodobných, ale bez zveličovania, alebo ešte lepšie, na základe neuveriteľne pozitívnych hodnotení celosvetovej kritiky musím akurát u nás doma všetkým pripomenúť, že v reči profesionálnej diplomacie podával voľačo ako celkom mimoriadne výkony a jeho kredit neuveriteľne narástol! Tak akosi iba mimochodom, nikdy a nikomu nepripomínal, čo všetko je za tým nielen úsilia, múdrych aj záväzných rozhodnutí a časovej zaťaženosti a svoj návrat k voľačomu ako keby predsa len všednejšiemu odštartoval viac ako len očakávane, lebo jeho prvá oficiálna povinnosť sa začala dnes na Ukrajine! Bude rokovať s partnerom v úrade Pavlom Klimkinom, prijme ho prezident Peter Porošenko aj predseda parlamentu Andrij Parubij a obsah rozhovorov bude prednostne zameraný na reformné kroky Ukrajiny a našej podpore všetkého s tým súvisiacim, aby sa Ukrajina stala čím najskôr právoplatným členom EÚ a potom veru aj tým, ako chce chce SR od prvých hodín roka 2019 vykonávať svoje povinnosti v súvislosti s vedením OBSE, čo je Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej bude SR od 1. januára 2019  predsedať a ako celkom iste všetci viete, je tu realita medzinárodného konfliktu spojená s územím Ukrajiny, čo bude celkom iste jednou z tých najdôležitejších povinností tejto Lajčákovej návštevy!

Dnes a zajtra sa teda program Lajčákovej návštevy v Kyjeve dá nielen predvídať, ale veru aj v každom ohľade presne uhádnuť, nechám to teda na vás a iba naznačím, že problém je daný skutkami Ruskej federácie na Kryme a vo východnej časti samostatného štátu Ukrajina a tak akosi naviac potom aj rokovaním s predstaviteľmi slovenskej Digitálnej koalície a ústrednou informáciou sa stane rokovanie o nedostatku pracovných síl u nás a veru aj skutok pomoci, lebo Lajčák odovzdá ukrajinskému partnerovi finančnú pomoc 65 000 eur pre mimovládne spoločnosti a okrem toho sa chce Lajčák osobne presvedčiť v meste Charkov, čo je v tej východnej časti Ukrajiny a na vlastné oči vidieť, ako neuveriteľne sa prejavuje ruské zasahovanie do zvrchovanosti slobodného štátu, čo bude spočívať predovšetkým v rozhovoroch  s podnikateľmi a miestnymi aj regionálnymi politikmi či obyvateľmi  a je celkom jednoduché potom uhádnuť, prečo sa jeho prvá povinnosť po skončení tej extra povinnosti vo VZ OSN týkala diania v krajine našich východných susedov!

V kontexte s tým, ako som charakterizoval program Lajčákovej návštevy v Kyjeve a Charkove je celkom prirodzené, že jeho druhá cesta, s dátumom 8. – 9. októbra má adresu v Moskve, kde sa pracovne stretne so svojim kolegom Sergejom Lavrovom, čo bude v kontexte s tým, čo bolo predmetom rokovaní na Ukrajine viac ako len zložité a naviac, program tej návštevy svojim spôsobom komplikuje aj fakt, že MGMI – čo je  Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov mu bude odovzdávať  čestný doktorát a ak si to dáte do súvisu s tým, čo je prvoradou povinnosťou nášho štátnika, bude to veru zvláštna atmosféra!

Ba všetko má ešte aj svoju nadstavbu, lebo od začiatku roka 2019 sa SR stáva predsedajúcou krajinou v OBSE, čo je organizácia s povinnosťou riadiť vzájomnosť dobrých vzťahov národov v Európe a predovšetkým bezpečnosť v priestore  tohoto svetadielu a pochopte, akurát Ruská federácia je v tomto ohľade voľačím celkom dôležitým a určujúcim…

Budem naozaj „v pozore“, ako sa hovorí stavu dokonalej pozornosti a sústredenia, ako sa s tým náš diplomat v konečnom dôsledku pokoná a ako to, čo sa mu podarí v Kyjeve a v Moskve vyrokovať prijme celý svet a keď jednoducho vôbec nikto nemôže očakávať voľajaké zázraky, každý viditeľný progres by nášmu diplomatovi priniesol uznanie a obdiv, lebo všetci na svete presne vedia, aká je realita tohoto konfliktu na našom starom kontinente!

 

Voľba kandidátov ústavného súdu bude tajná – tvrdí Danko!

18.03.2019

To viete, po volebnej sobote sa v tej najsamozrejmejšej povinnosti občana prednostne hodnotili ich výsledky, teda predovšetkým fakt, ako sa výber favorita zhodoval s tými voličmi, čo sú s prvým viac »

Právo a justícia – teda zákony – sa u nás stali dôležitými!

17.03.2019

Motto „s výhybkou“, reálnou, dôležitou a pre Slovensko skvelou, prepáčte, ale ináč sa nedá! Prvé kolo prezidentských volieb je už realitou, do druhého kola postupuje Zuzana Čaputová viac »

Aktuálne o zločine vraždy Kuciaka a Kušnírovej. . .

16.03.2019

Po viac ako roku, napriek všetkému záhadnému, utajenému, naznačovanému, ešte stále tak trošku podmienečnému zahájeniu protizločineckej vyšetrovacej jednotky NAKA, po korektnej dohode s ministerstvom viac »

Venezuela Guaidó

Venezuelská opozícia získala kontrolu nad troma diplomatickými budovami Venezuely v USA

18.03.2019 23:35

Venezuelská opozícia získala kontrolu nad dvoma budovami vo Washingtone, ktoré patria venezuelskému ministerstvu obrany, a konzulátom v New Yorku.

Občianske združenie pre Tadeáša

Občianske združenie pre Tadeáša

18.03.2019 22:52

Občianske združenie Úsmev pre Tadeáš, ktoré pomáha chlapcovi s nevyliečiteľným ochorením.

Mozambik cyklón obete nárast

Cyklón Idai si v Mozambiku mohol vyžiadať až 1000 obetí na životoch

18.03.2019 22:22

Humanitárne organizácie medzitým upozornili, že celkový rozsah škôd spôsobených cyklónom a následnými záplavami nie je zatiaľ možné odhadnúť.

Vladimir Putin

Putin podpísal zákony proti falošným správam a "prejavom neúcty" voči úradom

18.03.2019 21:21

Putin podpísal legislatívu napriek odporúčaniu aktivistov za ľudské práva, ktorí upozornili, že zákony budú zneužívané na zásahy proti slobode prejavu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,853
Celková čítanosť: 3477293x
Priemerná čítanosť článkov: 1877x

Autor blogu

Kategórie