Založ si blog

Problematika hodnotenia zdravotníckych zariadení a iné záhady. . .

Je svojim spôsobom celkom spoľahlivé očakávať, že všetko to, s našim zdravotníctvom spojené, teda nedôvera, neistota, katastrofálna réžia hospodárenia v tejto oblasti a koniec koncov veru aj zmeny v centrálnom riadení rezortu prejdú až do finále, lebo je tu v ponuke celkom nová, ale v každom ohľade preverená profesionálka. MUDr.PhDr. Andrea Kalavská  a skvelý štart do vynívanej a bezproblémovej kariéry by jej mala zaručiť nielen nová personalistika spojená s riadením našej najväčšej zdravotnej poisťovne, teda VŠZP, kde je k dispozíci celkom nové predsedníctvo, ako aj nová generálna riaditeľka PhDr. Ľubica Hlinková a poznáte to, sme vyznávačmi zdedených múdrostí, že čo býva nové má byť veru aj dobré a malo by to teda mať  našu takpovediac dupľovanú dôveru.

Tak naviac k tomu pristanú aj jej  skúsenosti  lekárky v cudzine – to hovorím o Južnom Sudáne, Kambodži, Haiti a Kirgizstane, kam odišla po prvej životnej praxi na internom oddelení  v trnavskej nemocnice a keď sa vrátila, zamestnala sa vo Fakultnej nemocnici v Bratislave, celkom prirodzene ako expert na cudzokrajné choroby, veru aj ako pedagóg na Lekárkej fakulte a netrvalo naozaj dlho, kým si ju jej predchodca v ministerskej funkcii  Tomáš Drucker všimnul, – on sám nie je lekár,  predovšetkým jej neuveriteľnú širokospektrálnosť vedomostí, záujmov a interesov a dostala ponuku, aby sa ako zamestnanec  jeho ministerstva , ktorou už tiež bola, stala jeho štátnou tajomníčkou!

Nechcela, cíti sa byť prednostne lekárkou, ale presvedčil ju, lebo detailne poznala všetky jeho projekty  aj vízie, nuž napokon súhlasila,  ale s podmienkou, že po dvoch rokoch sa vráti k medicíne, čo naozaj práve teraz, v kontexte s jej menovaním do ministerského úradu už vôbec nevyzerá byť voľačo samozrejmé!

Lenže musím odbočiť, lebo akurát takto to už býva takmer vždy, keď sa „udalosti takpovediac ponáhľajú“  a ona sama to potvrdila presne v tej chvíli, keď sa po svojom menovaní do funkcie rozprávala s prezidentom Kiskom, lebo čo ako bola odvážna v tých exotických krajinách a pri tých naozaj strašných chorobách, tieto nové povinnosti a ich nesmierna dôležitosť v nej evokujú doslova strach! Páčilo sa mi, ako si to uvedomovala, mať strach však neznamená podľa nej strácať odvahu, naopak musí ju iba skombinovať s oprávnenou pokorou k tej obrovskej zodpovednosti a jej menovanie do ministerského kresla sa mi zdalo byť skvelou voľbou aj napriek tomu, čo za nechutný cirkus takýto spôsob vládnutia prináša…

Nuž a prišel aj ten horší deň, čo sa dal svojim spôsobom očakávať, tak trošku prikrytý uverejnením rebríčka tých našich zdravotníckych ústavov, teda nemocníc a dozvedeli sme sa pravdu, že medzi tými fakultnými je víťazom tá v Banskej Bystrici, pred tou v  Martine a Vojenskou v Ružomberku a spomedzi tých všedných, alebo všeobecných špitálov bol najdokonalejší v hodnotení pacientov a výsledkov hospodárenia a ich transparentnosti ten v Ľubovni. A čuduj sa svet, hanbou sa stali výsledky Univerzitnej nemocnice v Bratislave a v Košiciach, na predposlednom a poslednom mieste, ale ak by ste si to chceli voľajako spájať s novou pani ministerkou – naozaj ste neuhádli!

Jej galibou a starou známou problematikou v rezorte čo diriguje a za ktorý aj zodpovedá je vec chronicky známa, ktorá je hanbou už dlhodobo a má svoju „bohatú štatistiku hriechov“, čo túto republiku pripravili o poriadnu kôpku rozkradnutých financií a ukrýva sa v niečom takom dobre známom a uznávanom, ako je nákup zdravotných pomôcok do nemocníc spôsobom verejného obstarávania systémom elektronickej aukcie a ministerka Kalavská už nám dala informáciu, že tento jej krok prinesie SR značnú úsporu! Pochopte, reč je nových röntgenových prístrojoch v počte 160 kusov,  v cene 20,6 milióna eur a všetko by bolo naozaj celkom senzačné, nebyť faktu, že ten kontrakt sa odštaroval iba dnes, to píšem o pondelku 8. októbra  2018, ale do Univerzitnej nemocnice v Bratislave už tých prístrojov dodali 24! Pochybujem, že na čestné slovo či na dlh, no pani ministerka je šťastná, že pacientom už spoľahlivo slúžia, takže ktohovie, ako to bude v reáli  s tou predpokladanou úsporou v elektronicky uzavretom kšefte tak naozaj…

Nuž pre istotu, keďže som sa dozvedel, že rezort chystá ešte jeden takýto nákup – reč je o nových infúznych pumpách s príslušenstvom na operačné sály v nemocniciach v počte 2300 kusov aj s garanciou 5 rokov kontinuálnej údržby a už aj vyhlásili verejné obstarávanie a mám teda povinnosť oznámiť, že to celkom iste vyžaduje jednotný prístup vo veci dodávateľsko – nákupných vzťahov, jednotnú a iba originálnu kúpnu zmluvu, ináč to nebude mať voľačo ako spoľahlivé garancie a ak si spomeniem, čo všetko akurát takéto amatérske, ale celkom iste dobre prešpekulované nákupy priniesli za škody aj hanbu, tak to novému vedenia rezortu zdravotníctva pre istou aj našepkávam. To by sa jej potom pokojne mohlo stať, že v tej funkcii potom nebude musieť zostať ani tie dva roky, čo v nej plánuje so sebazaprením vydržať…

Voľba kandidátov ústavného súdu bude tajná – tvrdí Danko!

18.03.2019

To viete, po volebnej sobote sa v tej najsamozrejmejšej povinnosti občana prednostne hodnotili ich výsledky, teda predovšetkým fakt, ako sa výber favorita zhodoval s tými voličmi, čo sú s prvým viac »

Právo a justícia – teda zákony – sa u nás stali dôležitými!

17.03.2019

Motto „s výhybkou“, reálnou, dôležitou a pre Slovensko skvelou, prepáčte, ale ináč sa nedá! Prvé kolo prezidentských volieb je už realitou, do druhého kola postupuje Zuzana Čaputová viac »

Aktuálne o zločine vraždy Kuciaka a Kušnírovej. . .

16.03.2019

Po viac ako roku, napriek všetkému záhadnému, utajenému, naznačovanému, ešte stále tak trošku podmienečnému zahájeniu protizločineckej vyšetrovacej jednotky NAKA, po korektnej dohode s ministerstvom viac »

Venezuela Guaidó

Venezuelská opozícia získala kontrolu nad troma diplomatickými budovami Venezuely v USA

18.03.2019 23:35

Venezuelská opozícia získala kontrolu nad dvoma budovami vo Washingtone, ktoré patria venezuelskému ministerstvu obrany, a konzulátom v New Yorku.

Občianske združenie pre Tadeáša

Občianske združenie pre Tadeáša

18.03.2019 22:52

Občianske združenie Úsmev pre Tadeáš, ktoré pomáha chlapcovi s nevyliečiteľným ochorením.

Mozambik cyklón obete nárast

Cyklón Idai si v Mozambiku mohol vyžiadať až 1000 obetí na životoch

18.03.2019 22:22

Humanitárne organizácie medzitým upozornili, že celkový rozsah škôd spôsobených cyklónom a následnými záplavami nie je zatiaľ možné odhadnúť.

Vladimir Putin

Putin podpísal zákony proti falošným správam a "prejavom neúcty" voči úradom

18.03.2019 21:21

Putin podpísal legislatívu napriek odporúčaniu aktivistov za ľudské práva, ktorí upozornili, že zákony budú zneužívané na zásahy proti slobode prejavu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,853
Celková čítanosť: 3477289x
Priemerná čítanosť článkov: 1877x

Autor blogu

Kategórie