Založ si blog

O rozpočte vlády na rok 2019 a všetko v kontexte s tým vlastné nášmu hospodáreniu. . .

Budem naozaj nedočkavým posudzovateľom tej parády, s ktorou sa po neuveriteľne pozitívnom stredajšom rokovaní prezentoval vládny kabinet pod vedením premiéra Pellegríniho a ministra financií Petra Kažimíra, lebo spravodlivo, schválený návrh predložený práve týmito, v rečiach profesionálov aj amatérov najčastejšie skloňovanými osobnosťami vládneho kabinetu je voľačím prednostne pozitívnym z každého ohľadu a jednoducho som si nevedel ani len náhodou predstaviť, že sa k ich verejnému vystúpeniu  ex post, teda v osobnej tlačovej besede voľajako účelovo vyhnem – to nepripadalo vôbec do úvahy!

A to celkom úprimne veru aj napriek tomu, že kým „tlačovka ministra Kažimíra“ bola celkom jednoznačne na počúvanie a aj na premýšľanie či hodnotenie pre každého výhradne  „parádou par excelente“, finálne zhrnutie premiéra Pellegríniho už k tomu bolo predsa len – jemne povedané, viac ako kus vzdialené, ale nič to, lebo poviem to už s predstihom  – vedel to celkom presne, bolo mu jasné, že to nebude môcť tajiť a urobil to nanajvýš ľudsky! Nič nekamufloval a ani nepredstieral, ale v tej chvíli, keď ho tlak novinárskej zvedavosti celkom zneistil a stratil možnosť veci spoľahlivo hodnotiť aj vysvetľovať, už sa iba poďakoval všetkým prítomným a aj nám pri televízoroch a odišiel teda ako dlžník!

To viete, kým minister financií hovoril všetko s čím nás chcel oboznámiť rečou racionálnych čísiel, Pellegríni to také jednoduché naozaj nemal a bol by som úprimne rád, ba až ľudsky šťastný, keby ste tomu, s čím vás oboznámim porozumeli bez pochybností či nebodaj priamo výhrad, lebo celkom poctivo je to reálne hodnotenie a jediná realita obsahu vzájomnosti krajín, čo sú v kontakte platných medzinárodných vzťahov…

Všetko zjednoduším, s určitými výhradami, ale presne tak to bude potom zrozumiteľnejšie – už vieme  dnes celkom múdro hospodáriť aj so ziskom čo je potvrdením, že hospodárime správne a to je logika všetkého ostatného, čo národu predstavil Kažimír. Už dnes môže tvrdiť ako spoľahlivý predpoklad, že v rokoch 2020- 2021 budeme hospodáriť už so ziskom, lebo celkom samozrejme sa začne znižovať aj národný dlh, zlepší sa stratégia získavania nových pracovných  síl – čo nebude nič v kontexte s problémom migrácie, lebo to všetko bude pod kontrolou štátnych orgánov.

A čo je najdôležitejšie a aj najobdivuhodnejšie, tie tri roky, čo nás rokom 2019 odštartujú v očakávaní úspechov sú presvedčivé. V roku 2019 budeme na riešenie potrieb a naplánovaných výdavkov potrebovať 17, 635 miliardy eur, lenže vyprodukujeme iba očakávaných 15, 497 miliardy eur, ale progres toho  schodku 2, 138 miliardy spočíva v tom, že v roku 2021 už budeme hospodáriť so ziskom vyjadreným prebytkom vo výške 0,2% HDP a klesne veru aj hrubý  dlh na 44,8% HDP  a voľačo ne tento spôsob správy štátu je úspech až viac ako presvedčivý! Kto pozná všetko spojené s takouto predpoveďou vie, že už sme to mali v predsavzatiach aj skôr, lenže skepsa sa neodporúča, všetko doteraz vypočítané a očakávané je dôkazom, že to je viac ako len vierohodné!

Nuž a spravodlivo, všetko čo sa udialo na tlačovej konferencii ministra Kažimíra bolo prijaté s porozumením a nadšením, odmenené záverečným potleskom a skvelou náladou aj napriek očakávaniam, že to môže byť jeho labutia pieseň na rozlúčku, ak sa má stať šéfom NBS, ako sa o tom hovorí, ale uznajte,bolo v tom naozaj veľa krásneho optimizmu a aj praktických očakávaní pre nás obyčajných.

Vysvetľovať naozaj podstatu našich vzájomných vzťahov v Európe a vlastne v celom svete  akurát tak, ako si to naše miesto v členstve krajín spoločenstva EÚ zasluhuje je problém a budem rád, ak si to všetko budete vysvetľovať iba tak, ako to byť má a musí, lebo uvádzam príklad, čo v tom vzťahu nás a ku krajinám zvyšku V4, no predovšetkým k Ruskej federácii jednoducho znamená hotovú katastrofu!

Oficiálna politika našej vlády je celkom samozrejme daná členstvom SR v EÚ, sme s rovnakým štatútom kompletnosti aj  členom NATO  a naše medzinárodné vzťahy, postoje a reakcie za každej nastolenej  okolnosti musia s tým bezvýhradne korešpondovať! Lenže žiaľ, nie je to vôbec pravda a kto to neobjavil celkom očakávane vo vlastnej réžii už dávno nech si overí, ako rozdielne to predstavuje celému svetu realita našej štátnej politiky, čo by mala byť výhradne a  preukazne jednotná a spoľahlivá, lenže kdeže, poslúžim príkladom! Čerstvým, lebo v tureckej Antalii sa náš šéf parlamentu Andrej Danko na vlastnú žiadosť v širokospektrálne prejavenej potrebe radil so svojim kolegom z Moskvy Viačeslavom Volodinom, vzťahy predchádzajúceho a trojnásobného premiéra slovenskej vlády Fica  a teraz už aj toho nového Pellegríniho sú k tomuto nášmu, ani nie tak dávnemu verejnému nepriateľovi neuveriteľne ústretové a v kontexte s tým, ako sa napríklad Orbán z V4 až neuveriteľne korí Moskve tiež v ničom nezaostávame a máme iba jediné šťastie, že náš minister zahraničných vecí sa volá Miroslav Lajčák, je spoľahlivo akceptovaný ako dokonalý demokrat a diplomat a len si to predstavte, kým Danko svetu verejne odkázal, že budeme prvými na svete, čo si pozvú k nám na návštevu ruských politikov presne v tej chvíli, keď sa zrušia sankcie voči Moskve, on osobne rokoval v tých istých hodinách s kolegom z ruskej vlády Lavrovom a a malo to takúto podobu!

Bol výhradne racionálnym predstaviteľom štátu, čo reprezentuje združenie krajín v EÚ a členov NATO, jednoznačne diplomaticky presne Lavrovovi oznámil,  že slovenskou prioritou je vyriešiť anexiu Krymu a zlepšiť životné podmienky ukrajinských občanov na východe svojej krajiny postihutých ruským násilím a aby som bol komplexný, neváhal mu veru pripomenúť ani celkom všetko z ponuky svetových diplomatických konfliktov od západného Balkánu, cez Sýriu  a Irak až po KĽDR aj s informáciou, že medzinárodná politika našej diplomacie je spoľahlivo proamerická a len si to predstavte – dostal od MGIMO čestný doktorát a sám Lavrov mu zložil verejnú poklonu za dokonalú prácu na poste predsedu 72. zasadnutie VZ OSN!  Aj s reciprocitou vďaky, mal tam prednášku s témou multilateralizmus ako naspoľahlivejší spôsob boja voči násiliu a bude správne nášmu národu dať vedieť, že prítomní študenti to jeho vystúpenie prijali s neuveriteľným interesom. Presne tak, ako aj jeho zádrapčivosť vo veci hladovky ukrajinského režiséra Oleha Sencova a neodpustím si potvrdiť, že tá finálna debata s ruskými študentmi na tému medzinárodné vzťahy naozaj od výmyslu sveta bola vraj celkom výnimočná!

A už iba záver, dotýkajúci sa toho konca tlačovej besedy nášho premiéra Pellegríniho. Osud chcel, že novinárska verejnosť chcela vedieť čo najviac o tom, aká je teda tá naša oficiálna národná politika a poviem to tak, ako to finálne zrealizoval on sám! Je daná našou prítomnosťou v EÚ aj v NATO, celkom iste je naozaj aj proamerická v tom celkom širokom zábere našich spoločných záujmov a s týmto konštatovaním sa spred televíznych kamier odobral do utajenia a môžeme zasa iba len hádať, či je to voľačo, čím sa chce Lajčákovi a jeho verejne prezentovanej múdrosti a odvahe podobať, alebo… Nuž hádajte!

Prezident Kiska to rieši jednoducho, čo na srdci, to aj na jazyku. . .

19.12.2018

Viete celkom iste, väčšinovo v tomto národe, ako na nás zapôsobila prezidentova novinka v súvislosti s približujúcimi sa prezidentskými voľbami, v akých súvislostiach, spojených s jeho osobným viac »

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Soros

Osobnosťou roka je podľa Financial Times George Soros

19.12.2018 11:04

Prestížne noviny ho označili za vlajkonosiča liberálnej demokracie, ktorá je v obkľúčení populistov.

Michael Flynn

Sudca odložil odsudzujúci verdikt nad Trumpovým exporadcom Flynnom

19.12.2018 10:51

Bývalý bezpečnostný poradca Bieleho domu Michael Flynn sa vlani priznal, že vyšetrovateľom FBI klamal o svojich kontaktoch s Ruskom.

Okresný súd v Poprade.

V Poprade prebieha ďalší súd, kde figuruje Kiskov človek. Sledujeme online

19.12.2018 10:31, aktualizované: 11:20

Okresný súd v Poprade sa dnes zaoberá ďalším prípadom, v ktorom figuruje človek blízky prezidentovi Andrejovi Kiskovi Michal Šuliga. V hre je ďalší realitný podvod.

kurily, kurilské ostrovy, japonsko, rusko, lod

Japonsko protestuje proti výstavbe ruských kasární na Kurilských ostrovoch

19.12.2018 10:27

Posilnenie ruskej vojenskej prítomnosti v severnej časti Kuríl bolo japonskom opakovane označené za neprijateľné.