Založ si blog

Už sa to začalo – hľadá sa nositeľ titulu ankety Najväčší Slovák. . .

Nuž naozaj je to iba nedávna história, história prípravy naozaj veľkého a dôležitého projektu RTVS, ktorým sa táto spoločnosť nášho sveta spravodajstva rozhodla aspoň limitovať či poriadne oslabiť príčiny svojej straty dôvery na tomto neuveriteľne dôležitom trhu súperenia o dôveru občanov našej krajiny a celkom samozrejme som sa priznal k faktu, že to všetko, s čím vyrukovalo do tejto súťaže vedenie RTVS, priamo s prezentáciou svojho riaditeľa Jaroslava Rezníka, je replika britskej senzácie už z roka 2002, keď sa Najväčším Britom stal Winston Churchill. Následne ten nápad predali do 24 štátov s veľkým úspechom a aby som sa s tým celkom stotožnil pripomeniem, že to realizovali aj v ČT a tam, neváham tvrdiť, že predovšetkým  s preferenciou histórie zvíťazil ich kráľ Karol IV. a musíme uznať, že ten svoj originálny výsledok spoľahlivo akceptovali a čestné slovo si presne vtedy naozaj nikto na Slovensku nepripomenul, že prečo takýchto originálnych vodcov vlasti nehľadáme aj my…

No nič to, ako sa hovorí s potrebou mať dobrú výhovorku, už je to tu,  ten náš projekt trvá od prvého novembrového dňa roku 2018 až do 1. mája 2019, s pravidlami som vás oboznámil už pri svojej prvej informácii a všetko súvisiace s hľadaním, výberom a voľbou najväčšieho Slováka sa začalo vraj nanajvýš zodpovedne, lebo ten realizačný štáb RTVS,  pod vedením riaditeľa Rezníka svojim rozhodnutím určil, že všetko sa začne od štartovej čiary ním stanovenej trojice tých super a naj, ktorým dominoval Jozef Tiso, rímskokatolícky kňaz a prvý  prezident  tzv. Slovenského štátu.

Celkom iste som nebol sám, ktorému sa tá voľba vôbec nepozdávala, s tým odstupom času sa vlastne všetci zainteresovaní priznávajú, že voľačo na takýto právne opodstatnený nesúhlas s vysielaním tejto súťaže sa stretla väčšina tých, čo nás v tejto veci predbehli, ba tam sa to odohrávalo veru aj v „priamom prenose“, keď sa zistilo, že výber osobností v súťaži nevyhovuje právnym podmienkam a práve preto sa tentoraz Rezník musel odhodlať podmienky výberu najúžasnejšej slovenskej osobnosti uviesť v bezchybnej podobe. Na poslednú chvíľu, v posledný deň októbra, teda v stredu 31.X., ako to špecifikuje právo a zákony, lebo je vylúčené, aby sa do súťaže mohla zapojiť osobnosť právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti či vlastizradu ak nebola rehabilitovaná a svojim spôsobom ma úprimne zaskočilo, ako to všetko ex post hodnotil producent projektu Peter Ňunéz, čo mal vraj predstavu, že to bude o občanovi v našej histórii peknom či škaredom, dobrom či zlom, ale žiaľ, všetko sa vraj zopsulo tým, že sa pozornosť strhla výhradne na Tisa a potom sa ako televízny producent predsa len nezaprel, lebo vraj teraz sa bude musieť všetko celkom odtabuizovať, lebo čo sa dá robiť, zákony je treba ctiť vždy a prednostne!

Jasné, nebudem vôbec predstierať, že čo ako rýchlo sa všetko v kontexte s takouto dilemou strhlo bolo voľačo celkom jednoznačné, ale ak máme takúto našu osobnosť hľadať spravodlivo a v každom ohľade dôstojne sa tak môže diať iba s presne určenými pravidlami, čo vylučuje pochybnosti prirodzene akeptovanými naozaj všetkými aktérmi aj hodnotiteľmi a všetko ostatné, súvisiace aj s osobnosťou prezidenta Tisa, tzv.Slovenského štátu a celej tej našej vojnovej histórie nech už sa rieši výhradne odborne, v uzatvornej spoločnosti a naozaj nie verejne, lebo všetko má svoje predpísané hranice a veru aj Slováci sú predovšetkým ľudské bytosti obdarené citom, láskou, vzájomnosťou pochopenia a spoločenskými pravidlami, čo nad tým bdejú navždy a spoľahlivo…

Hľa, zodpovednosť môže byť taká a aj onaká!

16.01.2019

Táto informácia je voľačo neuveriteľne dôležité, lebo verejnosti celkom jednoznačne pripomína jeden z najväčších úspechov polície, akým sa mohla pochváliť v svojej súčasnej podobe, viac »

Takéto diplomatické sústo doteraz nezvládol nikto, čo to spraví s nami?

15.01.2019

Keď sa 1. január roka 2019 stal dátumom vstupu Slovenskej republiky, teda predovšetkým jej diplomatickej sféry v oblasti medzinárodnej politiky namiesto povinností Talianska v OBSE, čo je organizácia viac »

Nuž inú možnosť som nemal, iba sa dnes predviesť na portáli ešte raz!

14.01.2019

Tá prvá príčina je daná oznamom podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča pre verejnosť SR, že „silno zvažuje kandidatúru na prezidenta“, čo mu verejne prezentovanou ponukou adresoval viac »

výbuch, sýria, izrael

Irán ani napriek hrozbám Izraela nestiahne vojakov zo Sýrie

16.01.2019 14:59

Izraelský premiér pohrozil, že izraelské jednotky budú na iránskych vojakov útočiť dovtedy, kým zo Sýrie neodídu.

Šufliarsky

Šufliarsky nevylúčil úniky informácií z GP, jeho popravu si mohol objednať aj Kočner

16.01.2019 14:27, aktualizované: 14:53

Prvý námestník generálneho prokurátora Šufliarsky informoval o prípade, v ktorom vystupuje ako poškodený. Mala sa pripravovať fyzická jeho likvidácia.

Británia, EÚ, brexit,

VIDEOKOMENTÁR: Riziko tvrdého brexitu je veľké

16.01.2019 14:24

Prehra premiérky Theresy Mayovej dostala členské krajiny únie do chaosu. Riešenie je v rukách Británie, tvrdí komentátor denníka Pravda Andrej Matišák.

Eurotunnel, Calais, Lamanšský prieliv

Na brexit bez dohody sa pripravuje aj Eurotunnel

16.01.2019 14:11

Spoločnosť Eurotunnel, ktorá prevádzkuje železničné spojenie pod kanálom La Manche, podniká kroky, aby sa tvrdý brexit neodrazil na prevádzke.